Ładowanie strony...

NZOZ Ginekologii i Położnictwa GEMELLI

Ginekologia dziecięca -USŁUGA NIEAKTUALNA!!USŁUGA NIEAKTUALNA DO ODWOŁANIA


Od 1 stycznia 2011 roku Narodowy Fundusz Zdrowia zrezygnował z finansowania świadczeń z zakresu ginekologii dziecięcej przez NZOZ Gemelli.

Jesteśmy jedyną w Nowej Hucie poradnią ginekologiczną wieku rozwojowego, zatrudniającą ginekologów-położników z drugim stopniem specjalizacji.
Zapraszamy do nas wszystkie dziewczynki, dziewczęta i nastolatki.

Dojrzewanie jest niezmiernie trudnym okresem zarówno w życiu nastolatki, jak i jej matki. Coraz częściej padają pytania, na które nie zawsze potrafimy precyzyjnie odpowiedzieć. Dobrze się dzieje, gdy córka zwraca się z problemem do opiekuna. Niestety często zdarza się, gdy to rodzic zmuszony jest na podstawie obserwacji „wyłapywać” pewne nieprawidłowości. Dziewczynki często wstydzą się zwrócić z prośbą o radę i szukają odpowiedzi wśród rówieśników.

Poradnia Ginekologiczna dla Dziewcząt świadczy szeroką gamę usług medycznych, m. in.:

- porady psychologiczne dla dziewcząt,
- leczenie stanów zapalnych u dzieci i młodzieży,
- diagnostyka i leczenie zaburzeń miesiączkowania u dziewcząt oraz innych zaburzeń wieku rozwojowego,
- badania profilaktyczne dla dziewcząt (w tym cytologia),
- porady w zakresie zapobiegania ciąży dla młodocianych (dobór antykoncepcji),
- prowadzenie ciąży i przygotowanie do porodu pacjentek młodocianych.


emphasized text

We wczesnym dzieciństwie, jeszcze przed pierwszą miesiączką zaniepokojenie rodziców dziecka powinna wzbudzić:
- sklejenie się warg sromowych,
- upławy, świąd i ból sromu,
- częste infekcje układu moczowego,
- krwawienie z pochwy przed 10 rokiem życia,
- objawy przedwczesnego dojrzewania (wzrost piersi, pojawienie się owłosienia łonowego lub pachowego) przed ukończeniem 9 lat,
- brak krwawienia miesiączkowego do 16 roku życia lub cech dojrzewania płciowego (rozwój piersi i owłosienia pachowego i łonowego) do 14 roku życia.

Początek miesiączkowania jest dużym wydarzeniem dla dziewczynki. Ważne jest, aby dziecko było przygotowane na przyjście pierwszej miesiączki (średni wiek to 12-13 lat). Zainteresowanie opiekuna zmniejszy stres związany z krwawieniem i zbuduje swoistą więź z matką. Warto zwrócić uwagę na fakt, by dziecko zaczęło notować kolejne miesiączki. Zainteresowanie matki ma na celu wykrycie nieprawidłowości wymagających konsultacji:
- przedłużona miesiączka (powyżej 10 dni),
- cykle miesiączkowe krótsze niż 21 dni,
- obfite krwawienie (ze skrzepami),
- bolesne miesiączki, bez reakcji na leczenie przeciwbólowe,
- wtórny brak miesiączki (brak krwawienia ponad 3 miesiące).


Kolejnym ważnym etapem w życiu młodej kobiety jest planowanie rozpoczęcia współżycia seksualnego. Dobrze, gdy łączy się to z dojrzałością emocjonalną i społeczną. Często jednak jest inaczej i należy roztropnie towarzyszyć dziecku w celu uniknięcia poważnych problemów jak niepożądana ciąża, czy choroby przenoszone drogą płciową. Rolą ginekologa jest rozmowa na te trudne tematy i podjęcie odpowiedniego działania.